2013/06/18

KURS DOGOTERAPII GDYNIA 26-29-04.2013

Udało się zrealizować jeden z celów na ten rok !!!

Ukończyłam kurs dogoterapii, mam świadectwo MEN i pełne uprawnienia państwowe do wykonywania zawodu dogoterapeuty/ kynoterapeuty.

Kurs w Gdyni w SILVA LAPUS był uzupełnieniem tego, co rozpoczęłam w Tarnowie.

Tematyka bardzo różnorodna i szeroka:
 ·  Pies w terapii i edukacji- zagadnienia teoretyczne
 ·  Behawioralne i fizjologiczne  wskaźniki dobrostanu psów angażowanych w terapii i edukacji
 ·  Elementy symptomatyki weterynaryjnej
 ·  Deontologia zawodu Dogo/kynoterapeuty
 ·  Warsztat pracy dogoterapeuty - teoria i praktyk

Sam kurs był fantastyczny, prowadzony z trzech perspektyw - terapeuty - prowadzącego zajęcia, uczestnika zajęć oraz psa.

Świat widziany i odczuwany z perspektywy psa jest inny niż się nam po ludzku wydaje.
W pierwszym odruchu zajęcia na kolanach, między uczestnikami, którzy identyfikowali się zachowaniem z grupką przedszkolaków (zamierzone działanie) ciągnąc za hipotetyczną sierść (ubranie), za ręce, nogi (łapy), czochrając włosy były dla mnie szokiem.

Ale z czasem przywykłam to tej, bądź co bądź nietypowej formy kursu, tak, że chodzenie na obroży i smyczy, chodzenie po torze przeszkód, pod krzesłami np. wyszukiwanie zapachów - tropienie nie budziły przerażenia :).

Świat z perspektywy czterech łap pozwolił zrozumień na czym w praktyce polega dobrostan psa. Teoria nie pozwala na empiryczne doznania, podłoga i kolana tak :)

Poza tym mnóstwo przydatnych ćwiczeń praktycznych, zabaw, podpowiedzi jak uatrakcyjnić zajęcia.

I rzeczywistość odczuwalna z pozycji osoby niepełnosprawnej, niewidzącej, niesłyszącej, z porażeniem kończyn.Która nie zawsze wie nawet co to pies, nie ma pozytywnych wyobrażeń, może nawet boi się.
I na koniec morze, zimny Bałtyk, ale jak nie zaliczyć choćby moczenia nóg. Woda lodowata, ale nóg nie urwało. I stojące w porcie statki, Dar Pomorza., jachty, ORP Błyskawica
 

A na koniec muszla św. Jakuba.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz