2013/01/30

SOCJALIZACJA PSAW TROSCE O PRAWIDŁOWY ROZWÓJ SZCZENIĘCIA
Pies nie przychodzi na świat ze świadomością przynależności gatunkowej.
Nie jest również całkowicie "zaprogramowane genetycznie" do życia u boku człowieka.
Musi się tego nauczyć.
W pierwszych miesiącach życia psa przebiegają procesy, które ustalą jego stosunek do własnego gatunku i innych gatunków - również ludzi.
Socjalizacja z psim gatunkiem rozpoczyna się około 3-go tygodnia życia i trwa do 11-17-ego tygodnia.
Izolacja szczeniąt od innych psów w tym okresie może doprowadzić do niewłaściwych relacji z psami w wieku dorosłym.
Socjalizacja z gatunkiem ludzkim jest możliwa dzięki dziecięcej ciekawości świata.
Socjalizacja z człowiekiem przebiega bez trudu od 3-go do 5-go tygodnia życia.
Po tym okresie do około 9-go tygodnia u szczeniąt zaczyna narastać lęk przed nieznanym i odnoszą się do przedstawicieli innych gatunków ze znacznie większą rezerwą.
W pewnym momencie socjalizacja staje się niemożliwa.
Za granicę przyjmuje się wiek 14 tygodni.
Szczenię, który do tego momentu nie miało kontaktu z człowiekiem, najpewniej nie będzie w stanie nawiązać tego kontaktu już nigdy.
Socjalizacja międzygatunkowa powinna być cały czas wzmacniana, aby uniknąć desocjalizacji.
Główną i właściwie najbardziej znaczącą rolę w procesie socjalizacji szczenięcia pełni hodowca
To on zazwyczaj jest pierwszym przedstawicielem ludzkiego gatunku, z którym szczenię ma kontakt.
Jeżeli kontakt ten jest niewystarczający lub bardzo zubożony, przyszły właściciel będzie musiał włożyć znaczny wysiłek aby przystosować psa do życia w świecie ludzi.
Troskliwy hodowca ma wiedzę i świadomość, że układ nerwowy szczenięcia potrzebuje różnych bodźców, które stymulują jego rozwój. 

Miot odchowywany w ciemnej komórce jest pozbawiony takich możliwości.
Szczenię wychowane w warunkach ubogich w bodźce nigdy nie będzie miało możliwości w pełni rozwinąć swój potencjał intelektualny a także może gorzej odnajdować się w różnych nowych sytuacjach.
Dlatego istotny jest wybór właściwej hodowli, która jest prowadzona przez zaangażowaną, świadomą osobę. Praca, jaką hodowca wkłada w szczenię, procentuje przez całe późniejsze życie zwierzęcia.


Często mały piesek trafia do nowego domu w wieku 8-10 tygodni.
Z jednej strony łatwiej wytworzyć mu więź z nową ludzką rodziną, z drugiej zaś jego rozwój psychiczny nadal trwa i nawet najlepszy potencjał może zostać zaprzepaszczony.
Mając na uwadze prawa rządzące socjalizacją międzygatunkową, nowy właściciel powinien zapewniać psu kontakty z wszystkimi "typami" ludzi. Zwierzę powinno oswoić się z dziećmi, dorosłymi, osobami starszymi, osobami poruszającymi się o kulach lub na wózku, z ludźmi nietypowo ubranymi, w kapeluszach, w okularach, w długich płaszczach, pod parasolami, na rowerach, na nartach, na wrotkach.
Wszelkie zaniedbania wcześniej czy później dają o sobie znać, często w nieoczekiwany sposób. Szczenięciu nie zawsze wystarczy jedno spotkanie z nowym bodźcem.
Socjalizacja ma charakter ciągły. 

Z każdego nowego spotkania szczenię powinno wynieść pozytywne skojarzenia.
Psa nie należy do niczego zmuszać.  Dajmy mu tyle czasu i przestrzeni, ile potrzebuje.
 Nawet ograniczenie możliwości ucieczki smyczą może wywołać  u szczenięcia stres.
Bardzo pożyteczne są nagrody oraz znajomość sygnałów uspokajających wykorzystywanych przez psy. Szczenię czuje się lepiej, jeśli podejdziemy do "dziwnej" osoby lub "strasznego" przedmiotu po łuku, a nie w linii prostej.
Siberian husky ma w sobie znacznie więcej ufności w stosunku do obcych niż rasy stróżująco- obronne. Siberian ma charakter łagodny, jest z natury przyjazny ludziom. Siberian wykazujący agresję nie jest psem zgodnym z wzorcem rasy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz