2012/12/26

ZYWIENIE SZCZENIAKAŻywienie szczeniaka
Małe siberiany uzyskują w pierwszym roku swojego życia bardzo szybki przyrost wagi. W tym czasie następuje intensywny wzrost kośćca i mięsni, a także zmiana uzębienia. Musimy więc zrozumieć, że przy tak wielkiej pracy, jaką musi podjąć ten młody organizm niezwykle ważne jest odpowiednie żywienie.

Poniżej podajemy menu jakie nasz siberian dostawał w hodowli:

KARMA GOTOWANA
1 surowy kurczak + 0,5 kg marchwi + 0,2 kg pietruszki + pół selera przemielić razem (najlepiej elektryczną maszynką do mięsa) i wymieszać. Tak przygotowaną surową karmę należy podzielić na dzienne porcje i zamrozić.
Dzienna porcja to dwie szklanki takiej karmy na dzień. Z tym, że piesek ma to dostać na cztery razy - czyli po pół szklanki na jeden posiłek. Porcje dzienne trzeba oczywiście systematycznie zwiększać proporcjonalnie do wagi szczeniaka.
Uwaga! Każdą dzienną surową porcję należy przegotować i w trakcie dosypać 3 szklanki ryżu. Gotować na małym ogniu aż ryż się rozgotuje (ok. 20 min)
Do karmy trzeba koniecznie dodać "SALVIKAL" - preparat witaminowy. Można też opcjonalnie dodawać "Can-Vit" i "CANIVITON FORTE 30"
Dwa razy w tygodniu biały twarożek - porcja 10 dkg.
Raz w tygodniu surowe żółtko - można dodać do twarożka.
Siberianki mogą dostać też dwa razy w tygodniu kość wieprzową (od schabu, bo jest miękka i ma chrząstki) do gryzienia.

NIE podawać: mleka i żadnego tłustego jedzenia. Mleko spowoduje biegunkę a tłuszcz choroby skóry, łupież i matowienie sierści. Unikać również podawania ziemniaków i kaszy.

KARMA SUCHA
Oczywiście możecie karmić swojego szczeniaka także karmą suchą. Jest o wiele wygodniejsze, tylko że nieco droższe. Wtedy należy pamiętać o dwóch rzeczach:
- Kupować TYLKO renomowane marki jak np. wymieniony wcześniej Royal Canin, Bento Kronen czy Acana.
- Do takiej gotowej karmy można ( ale nie koniecznie ) dodawać także wspomniany wcześniej "SALVIKAL" , "Can-Vit" i "CANIVITON FORTE 30"

Szczeniak był w hodowli przyzwyczajany do karmy suchej, więc można bez problemu przejść od razu na taką. Należy tylko pamiętać że ma to być karma dla szczeniaków ras średnich (medium breed puppy) a porcjowanie jest zawsze na opakowaniu albo na stronach www producenta.

W czasie spożywania pokarmu nie należy psu przeszkadzać. 
Nie wolno wówczas go wołać ani głaskać, aby nie wyzwalać instynktu bronienia swojej zdobyczy. Pies powinien mieć swoją własną miskę, która przed każdym posiłkiem musi być starannie wymyta. Najpraktyczniej postawić ją na posadzce, z której łatwo będzie zmieść i sprzątnąć resztki pokarmu. Miska powinna być ciężka np. z metalu aby piesek nie "chodził z nią" po całym pomieszczeniu.
Nie zapominajmy o wolnym dostępie psa do wody - najlepiej przeznaczyć na to drugą miskę nie zapominając o zmianie wody na świeżą przynajmniej raz na dzień. 

O tym czy nasz pies jest żywiony prawidłowo można wywnioskować po jego odchodach. 
Jeśli pies zjadł za dużo kości odchody będą białe lub biało-żółte, twarde lub kruszące się. 
Odchody ciemnobrunatne do czarnych świadczą o nadmiarze mięsa. 
Kał nieforemny, papkowaty mówi, że psu naszemu podano zbyt wiele mało treściwych dodatków. Częste wynoszenie i zakopywanie pokarmu świadczy, że pożywienie jest zbyt obfite.

4 komentarze:

 1. Witam, te informacje sa dla mnie bardzo przydatne.
  Chciałam się dowiedzieć o tego całego surowego kurczaka - mam go obedrzeć z kości?, bo trochę się pogubiłam jak mam go zmielić :)
  I czy mogą być filety z kurczaka i o jakiej gramaturze?
  Ryż biały czy ciemny?
  Dziękuje bardzo za uściślenie :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie obdzierać z kości ani ze skóry, grubsze kości odrzucić, resztę zmielić w maszynce na grubym sitku, same filety nie mają wszystkich wartosci odżywczych, pies to drapieżnik, je skórę, kości, chrzastki.
   Ryż jakikolwiek, chodzi o węglowodany w postaci łatwo przyswajalnej

   Usuń
 2. Dziękuję ślicznie
  Kurczaka udało się zmielić:)
  Sunia pilnuje gotującego się jedzenia
  Mam jeszcze dwa pytania
  Czy jest konieczność zastępowania kurczaka innym mięsem lub rybą?
  Opinie na necie są podzielone - czy łączą Państwo karmę sucha z gotowaną?
  Chciałabym mieć możliwość, jak zabraknie czasu sypnąć do miski karmę suchą

  Serdecznie pozdrawiam i dziękuje za wspaniałego bloga, mnóstwo przydatnych informacji. Psy przepiękne po prostu i widać, że z miłością prowadzone.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ryby morskie podajemy na surowo, rzeczne gotowane, z mniejszych nie wyciagamy ości, z dużych wyciągamy kręgosłup i żebra, kurczaka można zastąpić innym mięsem, np ścinki z rzeźni koniny, wołowiny, wieprzowiny. Byle nie bardzo tłuste.
  Dobre są końskie ozory lub ogony, ale trudno je dostać.


  Karmę mokrą podaję na zmianę z suchą, dorosłe psy żywimy sucha, a mokra jest rarytasem.

  Dziękuję za miłe słowa, i w razie potrzeby zawsze słuzę pomocą i radą

  OdpowiedzUsuń