2012/12/30

PIELĘGNACJA SKÓRY I SIERŚCI SIBERIANAPIELĘGNACJA SKÓRY I SIERŚCI
Systematyczna pielęgnacja siberiana jest niezbędna dla jego wyglądu i dobrego stanu zdrowia.
Początkowo szczeniaczek, którego sierść jest miękka i krótka nie wymaga tylu zabiegów, co dorosły pies.
Aby jednak dorosły siberian husky poddawał się częstej, odpowiedniej pielęgnacji trzeba go do tego przyzwyczaić już od młodości.
Postarajmy się wiec o szczotkę z krótkim, twardym włosem z naturalnej szczeciny (szczotki z tworzyw sztucznych są zazwyczaj zbyt twarde), zgrzebło z ząbkami o szerokich odstępach i cążki do pazurów.
Zgrzebło do czesania nie może ranić skóry zwierzęcia (najlepiej, aby na końcach ząbków były zakończenia w postaci małych kuleczek).
Natomiast cążki powinny mieć jedno ostrze zaokrąglone, by nie skaleczyć psa, gdy się poruszy. W wieku 4 - 5 miesięcy nasz siberian dostaje już pełną "futrzaną" szatę: włos okrywowy lekko sztywny oraz miękki jak puch podszerstek.
W pełni owłosiony siberian wymaga czesania dwa razy w tygodniu. Zmieniające szatę psy szczotkujemy codziennie (psy wiosną jesienią oraz suczki od 6 - 8 tygodni przed cieczką).
Sposób szczotkowania też nie jest obojętny. Najpierw szczotkujemy sierść dwukrotnie do kierunku układania się włosów, dzięki czemu wszystkie luźne włosy znajdą się w górnej części psa.
Zwracać trzeba dużą uwagę na uszy naszego pupila.
Uszy huskiego należy również pielęgnować przemywając małżowinę wacikiem zamoczonym w łagodnym środku dezynfekującym (np.: Novoscabin lub spirytus salicylowy).
Siberian husky nie wymaga częstych kąpieli. Podczas 'mycia' włosy tracą naturalną warstwę tłuszczową i przepuszczają chłód i wilgoć.
Jeśli jednak kąpiel będzie konieczna stosujmy do niej specjalne szampony. Tu polecamy szampony z olejem z norkowca.
 Dla psów o umaszczeniu srebrno białym możemy wybrać szampon dla psów białych.
Kąpiąc psa lub spryskując natryskiem uważajmy, aby woda nie dostała się do uszu. Po zmyciu szamponowej piany i dobrym wypłukaniu należy psa dokładnie wytrzeć i pozostawić na kilka godzin w ciepłym pomieszczeniu bez przeciągów (w ciepłe dni można dać mu się wybiegać). 
Dorosły siberan schnie calą noc. :)
W tym czasie powinno się go dobrze wyszczotkować i wyczesać. Tu trzeba wspomnieć, że jest różnica pomiedzy 'myciem' psa a kąpielą. Naszemu pupilowi nigdy nie zaszkodzi nawet częsta kąpiel w warunkach naturalnych. Trzeba tylko pamiętać, żeby pies się dobrze wysuszył bo mogą porobić się odparzenia. 
Niepozwalanie siberiankowi na spanie i leżenie na bardzo miękkich posłaniach to też zabieg pielęgnacyjny skóry. Miękkie posłanie powoduje, bowiem, że skóra staje się zbyt delikatna, pies robi się coraz wrażliwszy na zimno a okres linienia wyraźnie się przedłuża. Siberian husky, nie lubi również  zbyt ciepłych pomieszczeń, które powodują podobne jak wyżej ujemne skutki.

Doskonałym nie drogim i bezpiecznym preparatem na sierść i skórę (szczególnie w okresie linienia) jest BIOTIDERM. Preparat ten jest w proszku i dosypuje się go do karmy. Bardzo dobry z tym że droższy jest preparat GAMOLEN - jest to preparat w tabletkach. Można stosować tabletki biotyny oraz łyżkę oleju lnianego do karmy dziennie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz