2012/12/14

PRZYGOTOWANIE MIEJSCA DLA SZCZENIAKA HUSKY

14.12.2012.
Sama nie wiem od czego zacząć.

Mam w planie cykl porad dla przyszłych właścicieli naszych szczeniąt, są nowe zdjęcia i nowe robótki.
Ale zacznijmy po kolei.

Ten mini poradnik ma pomóc i pokazać drogę poprawnego postepowania z dorastającym szczeniakiem.
Ma pokazać jak sprawić by puszysta przytulanka, która wkrótce trafi do nowych domów, urzekająca wyglądem, wdziękiem i zniewalająca dobrocią i oddaniem nie stała się demonem.Pamiętajmy, że żadne zwierzę nie potrafi odwzajemnić się taką miłością jak pies, a już szczególnie mając taki charakter jak pierwotny siberian husky żyjący od wieków z człowiekiem i dla człowieka.

On dzieli z nami radości i smutki; za opiekę, pieszczoty i strawę odpłaca miłością, wiernością i przywiązaniem.


PRZYGOTOWANIE MIEJSCA
Zanim sprowadzimy do domu mały, puszysty szczenięcy kłębuszek przygotujmy mu odpowiednie warunki w domu lub ogrodzie.
Pomieszczenie, w którym ma przebywać nasz szczeniak powinno być czyste, suche oraz niezbyt chłodne (mimo, iż niektórym się wydaje, że pies, który kocha śnieg lubi spać w miejscu zimnym).
Do psiej budy nie powinien przedostawać się deszcz ani wiatr, a w upalną pogodę powinna ona chronić przed promieniami słonecznymi.
Wymiary budy dla naszego siberianka nie powinny być mniejsze niż 80 x 100 cm.
Psie legowisko powinno być tak obszerne, aby pies mógł swobodnie się wyciągnąć, stanąć i obrócić.
W miejscu gdzie ma mieszkać musi się czuć dobrze i pewnie.
Dobrze, aby buda nie stała bezpośrednio na gruncie, lecz na żwirze lub płytach betonowych - na izolatorach chroniących przed wilgocią.
Siennik lub materac nie powinny być zbyt miękkie, gdyż wpływa to niekorzystnie na skórę psa. Dorosly siberian najlepiej czuje się w słomie.
Legowiskiem dla naszego szczeniaka może też być początkowo z powodzeniem otwarta górą skrzynka o niskich bokach umieszczona w spokojnym miejscu pod dachem.
Jeśli przewidujemy, że nasz siberian będzie przebywał w kojcu to należy go ogrodzić siatką ocynkowaną, umocowaną na stalowych, betonowych lub drewnianych słupkach.
Kojec może być też ogrodzony drewnianym płotem, ale taki płot może posłużyć naszemu małemu do ogryzania i po jakimś czasie będzie do wymiany.
Dobrym rozwiązaniem są też gotowe panele (siatka zgrzewana i lakierowana) wraz ze słupkami, które można kupić w dużych sklepach ogrodniczych.
Wysokość płotu powinna mieć ok. 170-200 cm.
Siatkę lub płot należy zagłębić ok. 20 cm w grunt lub zrobić podmurówkę, aby pies nie miał możliwości podkopania się.
Dobrze jest też zadaszyć cały kojec lub przynajmniej jego większą część a podłoże wyłożyć płytami betonowymi lub zrobić wylewkę.
Wtedy łatwiej utrzymać kojec w czystości, a nasz pupil nie będzie miał możliwości wylegiwania się na mokrej ziemi.
Co do wymiarów to nie ma żadnych reguł, choć im większy będzie kojec tym lepiej dla psa.
Przy tym wszystkim musimy pamiętać, że nasz siberian nie jest psem typowo kojcowym więc kojec nie powinien mu służyć za dom a jedynie jako miejsce schronienia, do którego i z którego powinien mieć swobodny dostęp.
Dla nas kojec jest też bardzo wygodny - są sytuacje kiedy trzeba koniecznie gdzieś zamknąć psa a takim właśnie najbezpieczniejszym miejscem jest jego kojec. 

Jeśli nasz siberian będzie przebywał w mieszkaniu też należy mu przygotować własny kąt, gdzie się chętnie położy i jednocześnie nikomu nie będzie przeszkadzał. Pamiętać należy, że siberian husky lubi być w bezpośrednim, chociaż wzrokowym kontakcie ze swoim przewodnikiem, lubi mieć wszystko i wszystkich "na oku".

Najnowsze zdjęcia z zimowych harców na śniegu można obejrzeć

Muszę korzystać z google + bo na picassie brakuje miejsca:)


Z córką i przyjaciólkami robiłyśmy bombki z nici.
Efekty naszych prac i sposób wykonania znajduje się 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz