2012/12/25

RACJONALNE ŻYWIENIE PSARACJONALNE ŻYWIENIE
Musimy pamiętać, że psy to zwierzęta drapieżne.
Ich przodkowie spożywali swoją zdobycz ze skórą, sierścią, kośćmi i wnętrznościami. 
Do swojej nie zjedzonej w całości zdobyczy wracali nawet wtedy gdy zrobiła się nieświeża i cuchnąca. 
Oczywiście pies nie żywił się tylko upolowaną zwierzyną; zjadał również owoce, nasiona, warzywa i w ten sposób zaopatrywał organizm w witaminy i sole mineralne.
Dziś posiadacze siberianów nie muszą się martwic jak zdobyć odpowiednie pożywienie dla swego ulubieńca. 
Producenci prześcigają się w przygotowywaniu odpowiednich karm dla psów w zależności od masy ciała, wieku i wymagań. Nie należy jednak kupować tych najtańszych.
My polecamy póki co sprawdzone marki pokarmu: ROYAL CANIN, BENTO KRONEN, , EUKANUBA i ACANA. 
Każda z tych karm ma odmianę dla szczeniaków ras średnich (medium breed puppy) i taką należy małemu podawać.

Kupić je można w specjalistycznych sklepach zoologicznych, u lekarzy weterynarii przy lecznicach i przez internet. Można też skontaktować się z przedstawicielem handlowym, który dowiezie nam karmę na telefon. Najlepiej opłaca się kupno 15-20sto kilogramowych worków karmy a porcjowanie i rodzaj doradzi nam już hodowca.

W przypadku dorosłych siberianów nie można sugerować się dawkowaniem podanym na opakowaniu. Przy stosowaniu wskazanych tam ilości upasiemy psa niczym prosiaka.
Odpowiednia porcja dobrej karmy dostarcza psu wszystkiego czego potrzebuje i nie trzeba go już niczym dokarmiać. Taki worek powinien starczyć na kilka tygodni.
Oczywiście można urozmaicić psu dietę i raz w tygodniu podać ugotowanego kurczaka ( nam zostanie dobry rosół :) )

Należy pamiętać, że nasz młody siberian nie jest zjadaczem resztek, jakie zostają z posiłków człowieka. Jest tam zbyt wiele przypraw szkodliwych dla jego organizmu. 
Błędne karmienie może być przyczyną wielu chorób wewnętrznych, skórnych, może też doprowadzić do nadmiernej otyłości. 

Nie należy naszemu psu dawać cukierków, ciastek, czekolady i innych słodyczy mimo, że bardzo je lubi. 
Nie stosując się do tych zakazów i ulegając przymilnie proszącemu siberiankowi możemy spowodować zaburzenia w trawieniu, otłuszczenie, bądź egzemę. 
Darujmy wiec sobie słodkie smakołyki przy karmieniu naszych ulubieńców. 
Pies nie ma takiego poczucia smaku jak człowiek i może otrzymywać codziennie ten sam pokarm. Owszem ma swoje ulubione przysmaki, lecz w żaden sposób nie zaszkodzimy mu jeżeli będziemy je podawać nie za często. 

Ci którzy chcą swojego psiaka karmić jedzeniem "domowym" powinni wiedzieć, że podstawą każdej karmy jest mięso. 
Oprócz soli, witamin i składników smakowych zawiera przede wszystkim białko. Unikać należy jedynie wieprzowiny, a zwłaszcza jej tłustych części. 
Mięso odleżałe, nawet trochę woniejące jest lekko strawnym pokarmem. 
Mimo, że surowy pokarm jest zdrowszy od gotowanego, wielu właścicieli woli dawać ten ostatni aby uniknąć przykrego zapachu przy oddechu psa. 
Z potraw mięsnych najczęściej podajemy podroby: serca, żołądki, wątrobę, ozór itp. Wszystkie mięsne dania drobno kroimy, gdyż pies nie przeżuwa posiłku, ale go połyka w całości. 

Niewątpliwym psim rarytasem są kości. 
Nasz siberian poradzi sobie nawet z największymi. 
Niebezpieczne są jedynie długie kości ptasie, gdyż odrywają się często od nich drzazgi, które mogą spowodować przebicie jelita, bądź utkwić w pysku.
Kości wygotowane są bezwartościowe jako pokarm, służą jedynie do zabawy. 
Kości zawierają wapń, białko i inne substancje potrzebne do budowy ciała, a ich gryzienie wzmacnia u psa dziąsła i zęby. 
Największą wartość użytkową mają kości młodych zwierząt. Musimy jednak je podawać z umiarem, gdyż ich nadmiar może spowodować kłopoty z wydalaniem (twarde odchody), a także wzdęcia. 
Po piątym roku życia zaleca się zmniejszyć dzienna rację kości. 

Wysokowartościowym pokarmem są również ryby. 
Pies daje sobie dobrze radę z miękkimi ośćmi i głową. 
U ryb dużych należy ości usunąć oraz wyciąć ostre, przednie płetwy. Ryby morskie można podawać surowe lub gotowane, rzeczne tylko po ugotowaniu. 

A teraz parę słów o pokarmie roślinnym. Oprócz białka, witamin i składników mineralnych rośliny zawierają przede wszystkim cukry i skrobie. Do pokarmów tych należą głównie: ryż, kasze, płatki owsiane, śruty zbożowe, a także owoce i warzywa. Kilkutygodniowym szczeniętom podajemy warzywa gotowane, starsze psy mogą otrzymywać surowe. W diecie psa nie powinno być ziemniaków, chleba, nasion roślin strączkowych i kukurydzy.
Składniki mineralne i mikroelementy zawarte w pokarmie roślinnym służą nie tylko do budowy kośćca, ale również do procesów przemiany materii.

Niezbędnym dodatkiem do pożywienia psa są wszystkie witaminy oraz wapń i fosfor (zwłaszcza dla psów młodych, u których może wystąpić krzywica i słaby rozwój). Uzupełnienie ich niedoborów dokonuje się poprzez podanie odpowiednich zestawień dodatków witaminowych. Zapotrzebowanie na wapń i fosfor zostaje zaspokojone, gdy podamy pokarm z zawartością 0,5% każdego z tych składników mineralnych. Żywienie naszego siberiana musi być dostosowane do jego wieku i ciężaru, a także do ruchu jaki mu zapewniamy. Orientacyjnie pies 10 kilogramowy powinien otrzymać 650 g pożywienia dziennie, 20 kilogramowy - 1 kg pożywienia a 50 kilogramowy - 2 kg. 

O właściwie wymierzonej porcji świadczy całkowicie wylizana miska. Przy błagalnym wzroku naszego "futrzaka" możemy dodać nieco więcej karmy przy następnym posiłku. Pamiętajmy jednak aby wszystkie posiłki były pozbawione ostrych przypraw, takich jak np. papryka czy pieprz..

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz