2012/12/17

Test Campbella-Fishera dla szczeniąt husky

 17.12.2012.

Najlepszą metodą określenia charakteru szczeniaka jest jego obserwacja.

Można jednak zastosować testy, które w pewnym stopniu podpowiedzą nam jakie są wrodzone predyspozycje psa.

 Najbardziej popularnym i znanym testem jest test metodą Campbella-Fishera.


Test Campbella-Fishera.
wg. K. Fiszdon, M. Redlicki " Szpice" ( Mako Press, W-wa, 1998)

Test ten pozwoli nam wybrać szczeniaka o charakterze jaki nam będzie najlepiej odpowiadał. Umożliwia on sprawdzenie na ile szczeniak jest towarzyski, czy ma skłonności przywódcze, tzn. próbuje narzucić swoją wolę, jego odwagę, uległość, czy ma niezależny charakter i samotnicze usposobienie.

Pomiędzy szczenięta znajdujące się w grupie rzucamy jakiś przedmiot, np. pęk kluczy, i obserwujemy ich zachowanie. Szczeniaki najodważniejsze i najbardziej aktywne podbiegną i zaczną bawić się kluczami, inne zainteresują się ale nie będą dość odważne, by od razu podbiec, niektóre po prostu uciekną, jeszcze inne zignorują przedmiot - te ostatnie jako mało wrażliwe mogą okazać się w przyszłości trudne do ułożenia.

Test atrakcji socjalnej względem człowieka: szczenięta  umieszczamy pojedynczo na środku pokoju, najlepiej wcześniej im nieznanego, a następnie robimy kilka kroków w kierunku wyjścia, usiłując zwrócić na siebie uwagę pieska. Niektóre szczeniaki biegną natychmiast, nawet próbują zabawy, inne podbiegają dopiero po chwili, albo też całkowicie nas ignorują, zajmując się eksploracją terenu na własną rękę.

Test zdolności podążania za obserwatorem: głaszczemy psa przez chwilę, a potem odchodzimy próbując przywołaniem skłonić go do pójścia za sobą. Reakcje szczeniaka mogą być podobne do tych w poprzedniej próbie.

Test akceptacji przymusu: klęcząc obok szczeniaka, przewracamy go na grzbiet i przytrzymujemy około 30 sekund kładąc rękę na klatce piersiowej. Reakcje szczeniąt różnią się od energicznego wyrywania się i gryzienia, do wyrywania się, skomlenia i biernego poddawania się przymusowi.

Test akceptacji dominacji: chwytamy szczenię oburącz w okolicy mostka, podnosimy je na wysokość około 30 cm nad ziemię i przytrzymujemy około 30 sekund.  Reakcje szczeniąt mogą być podobne jak w poprzednim teście.

Test akceptacji dominacji: głaszczemy stojące szczenię po grzbiecie silnym uściskiem na kłąb  zmuszając do przyjęcia i pozostania w pozycji leżącej. Szczenięta dominujące wyrywają się energicznie, gryzą, te najbardziej uległe przywierają do ziemi kładąc głowę płasko i nie próbują odejść.

Test pokory: klęcząc obok szczeniaka, uderzamy go lekko otwartą dłonią w policzek i obserwujemy jego reakcje. Szczenię może reagować bardzo aktywnie usiłując się odgryźć, potraktować to jako zachętę do zabawy, uciec lub zignorować.


Taki test przeszły szczeniaki w niedzielę 16.12.2012.

 Trzeba pamiętać, że testy pokażą nam tylko pewne predyspozycje genetyczne, bo szczeniak nie ma jeszcze żadnych doświadczeń życiowych. Wraz z upływem czasu pies jest kształtowany przez bodźce zewnętrzne, przez wpływ środowiska w jakim przebywa i oczywiście przez sposób traktowania i wychowania. Wszystko to sprawia że dorosły pies może zachowywać się zupełnie inaczej. Najodważniejszy z miotu pies w pewnych okolicznościach może zrobić się tchórzliwy, a zrównoważony i stabilny emocjonalnie może przekształcić się w dominanta.

Wszystko co zdarzy się w życiu dorosłym leży tak naprawdę w rękach MĄDREGO i KONSEKWENTNEGO przewodnika psa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz