2012/11/16

INHIBICJA GRYZIENIA U SZCZENIĄT SIBERIAN HUSKYSzczenięta od 4 tygodnia życia uczą się inhibicji gryzienia, czyli kontrolowanej siły ugryzienia zahamowanej agresji.

Ważne jest, aby w tym okresie przebywały z matką, która interweniuje przerywając zbyt mocne gryzienie i zachowania zbyt agresywne.

Jeżeli jeden szczeniak ugryzie drugiego szczeniaka za mocno, to ten ugryziony piszczy. Szczeniaki uczą się wzajemnie, że pisk oznacza ugryzłem za mocno. 


Na tej samej zasadzie można nauczyć szczeniaka, jak mocno można zaciskać zęby na ludzkich rękach w trakcie zabawy (za mocno? to trzeba pisnąć na odpowiedniej częstotliwości). 


Osobiście jestem zdania, aby nie dopuszczać do zabaw z zaciskaniem zębów na ludzkiej ręce, dlatego nasze szczenięta gdy tylko próbują podgryzać są natychmiast od tego odzwyczajane.
Właśnie reakcją głosową na siłę ugryzienia.


Pies, który nauczy się inhibicji gryzienia w szczenięctwie, później, kiedy będzie dorosły, będzie tej umiejętności używał.

W okresie nauki inhibicji gryzienia odradzam zabawę z piszczącymi zabawkami. Mogą one częściowo osłabić reakcję szczeniaka na pisk.


Zdarza się bowiem tak, że piszcząca szczeniaka nakręca, gryzie mocniej, by piszczało, a zabawka nie reaguje……

Pisk rodzeństwa lub matki  podczas gryzienia jest dla szczeniaka informacją, że za tym idzie reakcja. A w przypadku zabawek piszczących tej reakcji brak.

Należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt nauki inhibicji gryzienia.
Przenieśmy ją na płaszczyznę zabaw z dzieckiem.
Pies zaczepia, podgryza, dziecko piszczy i….
Pies nie nauczony inhibicji gryzienia, gryzie dalej, żeby piszczało, a stąd już tylko krok do tragedii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz