2012/08/08

CIECZKA U SIBERIAN HUSKY FAZA 1 PROESTRUS

Od wczoraj nasze suczki mają cieczkę. To szczególnie ważne w przypadku Aurory, ponieważ planuję jej pierwszy miot.
To wyjątkowa suczka, moja od pierwszych chwil życia, utytuowana na wystawach najwyższym lokatami, doskonałymi ocenami, złotymi medalami i rozetkami.

Ponieważ jestem z niej bardzo dumna, postanowiłam opisać jej ciążę, poród i odchowywanie szczeniaków dzień po dniu. Bardziej szczegółowe wiadomości mogą zainteresowani znaleźć na stronie internetowej hodowli, w dziale czytelnia.

Najpierw tytułem wstępu kilka informacji ogólnych.

U dorosłych suk psowatych, tak jak u wszystkich samic ssaków, łącznie z człowiekiem, występują cykle płciowe.
U suczek objawiają się dostrzegalną dla oka ludzkiego cieczką. Okres ten bywa potocznie nazywany rują.

Znawcy sprawy wiedzą, że większość suczek to zwierzęta diestralne. Oznacza to, że cieczka występuje u nich zwykledwa razy w roku. Są jednak rasy, zwłaszcza bardzo duże lub niektóre psy pierwotne( basenji), u których cieczka występuje tylko jeden raz w roku. Okres cieczki trwa zazwyczaj 21 dni. Chęć do pokrycia suczka wykazuje najczęściej między 9 a 13 dniem.


Suki Syberian husky dojrzewają hormonalnie najczęściej między 8 a 12 miesiącem życia. W przyrodzie zdarzają się jednak wyjątki i bywa, że cieczka wystąpi przed 6 miesiącem albo po 12 miesiącu życia. W przypadku znacznych odchyleń należy skonsultować się z weterynarzem.

Przyczyną rozbieżności może być rasa (wielkość), cechy osobnicze czy sposób i warunki wychowywania suczki.
Pierwsza cieczka trwa około 3-4 tygodnie, ale jak to bywa, gdy organizm jest młody i niedojrzały, może wydłużyć się nawet do około 6 tygodni. Przyczyną tego jest zaburzenie gospodarki hormonalnej zwierzaka, z którą suczka początkowo nie bardzo sobie radzi.
Pierwsza cieczka oznacza wprawdzie dojrzałość płciową, ale nie oznacza w żadnym przypadku dojrzałości fizycznej, którą siberianka osiąga między 18 a 24 miesiącem życia. Dopiero od tego momentu jej organizm jest gotowy, aby poradzić sobie z obowiązkami wynikającymi z macierzyństwa.

Trochę dużo tytułem wstępu, więc przejdźmy do sedna sprawy.


Cykl płciowy wszystkich psowatych dzieli się na cztery fazy.

Pierwsza faza proestrus trwa przeciętnie 7-10 dni.
Literatura podaje także 3-17 dni, sporadycznie 25 dni, wszystko zależy od cech indywidualnych suczki.

Faza ta charakteryzuje się krwawieniem, którego przyczyn jest pękanie naczyń krwionośnych w błonie śluzowej macicy. Początkowo wyciek ma kolor ciemnoczerwony a z upływem czasu zmienia zabarwienie na jaśniejsze. Możemy dostrzec krople krwi na podłodze, na jasnym futrze, tylnich łapach.
Suczka zaczyna być mniej posłuszna, traci apetyt. Nie interesuje się samcami, wręcz je odpędza, uniemożliwiając kopulację  mimo, że te wabione zapachem są zainteresowane towarzyszeniem na spacerach.

Nasza Aurora jest w fazie pierwszej, dzisiaj jest drugi dzień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz