2015/04/21

KLESZCZ U PSA - PASAŻER NA GAPĘ

Czy brak zimy sprawił, że w tym roku tak wcześnie pojawiły się kleszcze trudno tak naprawdę stwierdzić. Jednak fakt jest niezaprzeczalny, w ogrodach, w parkach, a lasach pojawia się ich coraz więcej i coraz częściej stają się pasażerami na gapę dla naszych psów.

Kleszcze są pajęczakami. Żyją na drzewach, wśród traw. Są nosicielami babeszjozy oraz boleriozy.
Babaszjoza to ciężka choroba wyniszczająca cały organizm psa, atakująca erytrocyty, prowadząca do anemii, uszkodzenia wielu narządów, w tym wątroby i nerek.
W najcięższych przypadkach prowadzi do śmierci zwierzęcia.

Borelioza występuje u psów rzadko. Prowadzi do zapalenia stawów. Są one bolesne i napuchnięte. Pies nie ma apetytu, jest apatyczny, ma gorączkę. Diagnozę może potwierdzić weterynarii na podstawie wymazu ze stawu lub miejsca ukąszenia.
Zastanawiamy się jak uchronić naszego psa przed złapaniem kleszcza.
Przedstawię kilka zasad, które możecie wprowadzić już od następnego spaceru
  • unikanie ryzykownych miejsc - wysokich traw, łąk, lasów liściastych. Kleszczy nie zajdziemy na drzewach iglastych, więc wybierajmy takie miejsca,
  •  mimo, że pies lubi sprawdzać co jest w krzakach nie pozwólmy mu tam zaglądać, nawet jeśli są to miejskie krzewy,
  • oglądajmy skórę psa po spacerze,
  •  regularnie używajmy preparatów przeciwkleszczowych, które można nabyć w każdej lecznicy.
Na rynku jest ich naprawdę sporo, są obroże przeciwkleszczowe, preparaty do zakrapiania na skórę, aerozole. Wybierając preparat zwróćmy uwagę na jego skład. Jeżeli w domu z psem mieszka kot nie należy używać preparatów zawierających permetrynę. Jest ona dla kota trująca.
Jeśli jednak już się zdarzy, że nasz pies nie wrócił do domu sam i kleszcz zadomowił się już w jego skórze należy go jak najszybciej usunąć.

Można to zrobić samodzielnie, chwytając kleszcza pęsetą jak najbliżej skóry i bardzo delikatnie wykręcać go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Następnie należy go dokładnie obejrzeć. Jeżeli w skórze pozostanie część pajęczaka może dojść do zakażenia babeszjozoą.
Ranę po wyciągnięciu kleszcza należy dokładnie zdezynfekować środkiem odkażającym, następnie zdezynfekować pęsetę i umyć dokładnie ręce.

Miejsce po wyciagnięciu kleszcza należy obserwować miejsce ukąszenia. W przypadku gorączki u psa, pojawienia się rumienia czy odczynu ropnego należy skontaktować się z weterynarzem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz