2013/01/01

PRZYGOTOWANIE SIBERIANA DO WYSTAWY



PRZYGOTOWANIE DO WYSTAWY
Psie wystawy krajowe i międzynarodowe służą nie tylko próżności właścicieli, lecz przede wszystkim dają nam odpowiedź, czy nasz ulubieniec nadaje się do hodowli. 

Zdobywając wysokie oceny mamy nie tylko satysfakcję ze zdobytego medalu, lecz wiemy, że "nasze" przyszłe szczeniaki będą rodowodowymi pieskami. 

Na wystawach można ponadto nawiązać kontakty z innymi hodowcami, zasięgnąć ich rady, skorzystać z doświadczeń, czy po prostu wymienić uwagi. Poza tym jest to dobry sposób na ciekawe spędzenie soboty albo niedzieli, gdyż wystawy przeważnie odbywają się w te dni. 

Większość ras, w tym też SIBERIANY mogą być wystawiane od trzeciego miesiąca życia. Jeśli już stwierdzimy, że oto właśnie nadszedł moment konfrontacji przygotujmy właściwie naszego pupila nie zapominając o przygotowaniu siebie. Tak, tak - musimy być przecież psychicznie przygotowani do wystawy. 
Nie każdy, bowiem pies zostaje championem, a jeśli sędzia wykryje w naszym siberianie przez nas niezauważone wady nie kierujmy swej złości na Bogu ducha winnego jurora lub naszego psa. Pamiętajmy w tej chwili, że mimo odkrytych usterek (np. w budowie) nasz pies ma tysiące innych zalet, które nie pozwalają go dyskwalifikować w naszych oczach. Dla naszej rodziny i tak będzie najmilszy, najpiękniejszy i najukochańszy. Zachowajmy mimo emocji odrobinę obiektywizmu i pogratulujmy zwycięzcy.

Odpowiednie przygotowanie psa do wystawy to prawdziwa sztuka. Już od wieku szczenięcego należy dbać o prawidłową postawę i właściwą harmonię ruchu. Trenując coraz bardziej przyzwyczajamy naszego psa do warunków panujących na ringu. Odpowiedni bieg, układ nóg, podniesiona głowa, opuszczony ogon i nie stresowanie się przebywaniem wśród innych psów w zgiełku ringowej rywalizacji to tylko niektóre elementy, na które należy zwrócić uwagę. Pies powinien na wystawie współgrać z właścicielem, razem powinni stanowić jedność. Eliminujące zachowanie to wyrywanie się, nieposłuszeństwo, rzucanie się na inne psy, uciekanie właścicielowi. Z naszego doświadczenia wiem, że trzeba zaliczyć jedną, czy dwie wystawy, żeby zobaczyć "jak to się je".

Przed wystawą musimy przypomnieć naszemu siberiankowi wszystkie polecenia i ruchy, jakie będzie musiał z nami wykonać i je przetrenować. Wykąpać go w razie potrzeby, aby jego sierść była pięknie wypielęgnowana i błyszcząca. 

Zęby powinny być pozbawione kamienia nazębnego. Bardzo ważne jest, aby przed wejściem na ring pies załatwił wszystkie swoje potrzeby fizjologiczne. Najlepiej nie karmić psa przed wystawą, a dopiero wieczorem po przyjściu do domu. Jednak nie zapominajmy o zabraniu miski do wody, gdyż picia nie może psu zabraknąć. Na wystawę powinniśmy też zabrać koc, aby pies mógł się położyć a także niezbędne dokumenty oraz badania lekarskie (np. szczepienie przeciw wściekliźnie). 

Przez cały czas trwania wystawy powinniśmy być z naszym czworonogiem i nie zostawiać go samego w nowym otoczeniu. Pamiętajmy też o tym, że nasz siberian jest psem niezwykle uczuciowym i inteligentnym i wystarczy drobny błąd w naszym zachowaniu a pies natychmiast to zauważy i... Właśnie! Tu przytoczę zajście, jakie mieliśmy na jednej z międzynarodowych wystaw. Wystarczyło, że w trakcie oczekiwania na wejście na ring zaczęliśmy się interesować innymi psami; głaskać je, przytulać i wychwalać na głos, 'jakie to nie są piękne'. To wystarczyło, żeby nasza suczka poczuła się gorsza i całkowicie straciła pewność siebie. Zaczęła się chować za nasze krzesełka a w ringu w ogóle nie chciała się zaprezentować. Skończyło się to oczywiście kompletna klapą. Więc pamiętajcie: wasz pies jest najważniejszy, najpiękniejszy i jest tu po to żeby to pokazać. Musicie go cały czas w takim duchu utrzymywać i dopingować.

Tuż przed wejściem na ring wyczeszmy naszego pupila pogłaszczmy go i uspokójmy. Jesteśmy już w ringu, emocje sięgają zenitu. Nie okazujmy jednak psu naszego zdenerwowania, gdyż jemu od razu też się ono udzieli, a przecież ma się zaprezentować jak najlepiej. W ringu oprowadzamy psa zawsze z lewej naszej strony przy nodze. 
 Pies nasz musi być swobodny i przyjacielsko nastawiony do sędziego. Dobrze, gdy wcześniej nauczymy psa pokazywać uzębienie, wówczas w ringu nie będzie z tym kłopotu. 
Nasz siberian nie powinien reagować agresywnie lub tchórzliwie na próbę dotknięcia go przez sędziego, chcącego sprawdzić prawidłowość budowy i kondycji. U psów oba jadra powinny znajdować się w worku mosznowym. Przy anomaliach wyklucza się dalszą ocenę. Sędzia może zażądać dodatkowych prezentacji psa, np. z boku, z tylu czy z przodu, aby ocenić i sprawdzić harmonijność budowy.
Na wystawie sędzia jest ostatecznym autorytetem i jego decyzje są niepodważalne. Ocena i ustalenie kolejności następuje po przeglądzie wszystkich psów w danej kategorii. Zwycięzcy otrzymują oceny i tytuły oraz medale w zależnosci od zajętego miejsca. Wystawa kynologiczna, czy to krajowa czy międzynarodowa jest imprezą propagandową i handlową. Należy pamiętać, iż nie jest ona tylko dla wystawców, lecz również (a może przede wszystkim?) dla publiczności. Po wystawieniu psa w ringu należy, więc zostać do końca wystawy, aby naszego pupila mogła podziwiać szeroka rzesza zwiedzających. Nieco inny charakter posiadają wystawy klubowe. Na nich zdecydowanie najważniejszy jest pies, a nie publiczność i sprawy handlowe. Zgromadzenie możliwie całej czołówki psów tej samej rasy zapewnia pełniejszą analizę stanu hodowli. 
Związki kynologiczne organizują również inne typy wystaw jak np.: "Reproduktor i jego potomstwo", "Najlepsza suka hodowlana".


To tyle ....
Ale pamiętajcie, że ZAWSZE możecie do nas zadzwonić - służymy radą i pomocą 24h ;)))


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz